MAGYAR DEUTSCH ENGLISH
HOT SPOT szolgáltatás
Garay Élménypince
Bormúzeum
A Kávé Háza
Szekszárdi Csoki
Illyés Gyula Megyei Könyvtár
Illyés Gyula Könyvtár
Wosinsky Mór Múzeum
partnerek
2004 Kultúra Tudomány Közművelődés

Kultúra, Tudomány, Közművelődés

Január 5.
Pályázati és fenntartói hozzájárulással (60 millió) összesen 530 milliós költségvetéssel a Sugár Építőipari Vállalkozás és Kivitelező Kft. megkezdte a Babits Mihály Művelődési Ház felújítását.
 
Január 12.
Lukin László karnagy az Országos Liszt Ferenc Társaság elnökhelyettese Szekszárdon a Liszt Ferenc Művészeti Iskolában Egy európai magyar: Liszt címmel tartott előadást.
 
Január 19.
A Szekszárdi Léleképítő sorozat első előadása: Vagantes Trió és dr. Osztie Zoltán a KÉSZ elnöke: A magyar élet kibontakozása.
 
Februárban
Német és magyar nyelven egyaránt nagy sikerrel mutatta be a Német Színház humoros jelenetekből, élőzenéből, énekszámokból és táncjelenetekből Wilkommen in Kabarett címmel összeállított darabját.
 
Február 16.
Nagy sikerű koncerttel ünnepelte megalakulásának és működésének 25. évfordulóját a Pecze István által dirigált, számos hazai és nemzetközi szereplésével a város zenei hírnevét öregbítő, Szekszárdi Big Band.
 
Február 19.
A kis haza címmel jelentette meg a Babits Kiadó Varga S. József Szekszárdon élő író-újságíró ötödik önálló kötetét, amely az 1970-1980-as években a Nők Lapjában megjelent tárcákat és riportokat tartalmazza.

Február 26.
A Szekszárdi Léleképítő sorozat második előadását dr. Hegedűs Lóránt református püspök "Mit adtunk mi magyarok eddig a Világnak és benne Európának?" címmel tartotta.
 
Februárban
1990-től szinte évente, rendszeresen kiadvánnyal jelentkező Darvas Ferencnek 2004-ben is újabb kötete jelent meg magánkiadásban. A szerző ingyenesen juttatta el művét a közintézményeknek.
 

Prajda Vendel, ismert szekszárdi polgár megírta és magánkiadásban megjelentette élete történetét.

Mint évtizedek óta mindig, ezúttal is nagy sikert aratott Husek Rezső zongoraművész zongoraestje a Művészetek Házában.

Február 27-29.
Szekszárdi balladák címmel szürrealista tragikomédiát forgatott Gábeli Tamás filmrendező. A 40 percesre tervezett film forgatókönyvét, Árki László ötletének felhasználásával, a rendező készítette.
 
Március 1.
A Szekszárdi Kamarazenekar Földesi Lajos vezetésével magas színvonalú hangversenyt adott a Művészetek Házában.
 
Március 8.
A Szekszárdi Léleképítő sorozat harmadik előadása: Kállai Eszter: Tiszta szóval, tiszta szívvel szépen emberül.
 
Márciusban
Szekszárdon a Szent István Házban az Európai Unió és intézményei címmel tartott előadást dr. Braun Márton a Parlament Európai Integrációs Bizottságának tagja, Szekszárd országgyűlési képviselője.
 
Április 15.
Fusz György Ferenczy Noémi-díjas szekszárdi iparművész, a főiskola főigazgatóhelyettese az "Autonóm és alkalmazott kerámia és porcelán plasztika" című előadásával sikeresen habilitált a budapesti Magyar Iparművészeti Egyetemen.
 
Április 2.-május 2.
A hagyományos Szekszárdi Tavaszi Fesztivál rendezvényeit a bor és a művészet jegyében rendezték. Kiállítások, koncertek, filmek, irodalmi és színházi rendezvények, gasztronómiai különlegességek várták az érdeklődőket.
 
Április 22-25.
24 részvevővel zajlott a Művészetek Házában a Zenetanárok Országos Zongoraversenye, amelynek létrehozója Husek Resző Cziffra-díjas zongoraművész, a zeneiskola egykori alapítója, nyugdíjas igazgatója.
 
Április 24.
A Hegyközségi Borverseny ünnepélyes eredményhirdetésére a Vármegyeháza dísztermében került sor.
 
Áprilisban
Az országban elsőként a Dél-Dunántúl zene- és művészeti iskolái megalakították Regionális Közhasznú Egyesületüket. A központ Szekszárd lett és elnökévé öt évre Pecze Istvánt, a Liszt Ferenc Művészeti Iskola igazgatóját választották.
 
Április 30.
Hangversenykórus minősítést kapott a Lemle Zoltán által 10 éve alapított Gárdonyi Zoltán Református Együttes.
 
Salgótarjánban Lozsányi Soma a szekszárdi Liszt Ferenc Művészeti iskola diákja az orgona tanszakos növendékek VII. Országos Versenyén korcsoportjában az első helyet szerezte meg.
 
Április 30.-május 1.
Szekszárd kétnapos gazdag programmal köszöntötte hazánk Unióba lépését. A Vármegyeháza, a Béla tér és a Prométheusz park tucatnyi rendezvénye több ezer érdeklődőt vonzott. (Néhány program: Kocsis Imre Antal ünnepi megnyitója, Frankné dr. Kovács Szilvia: Határok nélküli Európában, Babits Emlékházban Dante-felolvasás, az Illyés Gyula Megyei Könyvtárban német napot rendeztek. A Szekszárdi Kórusok az örömódát énekelték. A megyeházán zajló Ifjúsági Európa Fórum előadói a polgármester és a megyei közgyűlés elnöke volt.)
 
Április 30.-május 2.
21 filmstáb részvételével hitelesített Guiness-rekord-kísérlet zajlott városunkban. Ennek keretében olyan, maximum háromperces filmet kellett készíteni, amelyben kötelezően megadott 5 szekszárdi helyszínt is meg kellett jeleníteni.
 
Május 10.
Nagy sikerrel zajlott a Civil Kaszinó Intelligens város című rendezvénye. A házigazda és moderátor Kocsis Imre Antal, a témagazda Doszkocs László, Földi István és Rühl Gizella voltak.
 
Május 23.
Dr. Hámori József agykutató professzor, az Orbán-kormány kulturális minisztere A magyar kultúra és a tudomány az Európai Unióban címmel tartott előadást a Demokratikus Közéletért Alapítvány Nemzet és Európa sorozatában.
 
Május 24.
A Szekszárdi Léleképítő sorozat negyedik előadása: Fekete Gyula író Legégetőbb sorskérdésünkről.
 
Május 28-május 31.
A XIV. Szekszárdi Pünkösdi Fesztivál komoly- és könnyűzenei rendezvényekkel, hazai és külföldi folklórprogramokkal, szórakoztató összeállításokkal fogadta a mintegy 15 000 érdeklődőt.
 
Június 3-június 8.
Az ünnepi könyvhetet A Pad Irodalmi, Művészeti és Kulturális Egyesület valamint az Illyés Gyula Megyei Könyvtár szervezte. A gazdag programsorozat keretében kiállítások megnyitására, kötetbemutatókra, dedikálásokra, előadásokra, zenei bemutatókra, író-olvasó találkozókra került sor.
 
Júniusban
A város óvodái és óvodásai közös műsorral emlékeztek a Mérey Óvoda 25 évvel ezelőtti megnyitására.
 
Június 27.
Ez évben is gazdag kulturális programmal zajlott a Szekszárdi Szent László-napi Vigadalom. Kiállítások, bábbemutatók, középkori fegyveres, bajvívó, zászlóforgató csoportok, táncegyüttesek, vásári komédiások, zenei együttesek és számos más szórakoztató bemutatók követték egymást. A szekszárdi bor és pörkölt ünnepén pinceprogramok, gasztronómiai különlegességek várták a szomjas-éhes érdeklődőket.
 
Július 11.
Hatvan évvel ezelőtt indult el Szekszárdról a zsidókat Pécsre, majd Auschwitzba szállító halálvonat. A hajdani zsinagóga, ma Művészetek Háza mellett avatták Szatmári Juhos László szobrászművész, egy háromméteres gránitoszlopon elhamvasztott családot jelképező alkotását. Műve az elhurcolt zsidók emlékére a háború után készült, rossz állapotú alkotás helyére került. Az emlékmű a Magyar Izraeli Baráti Társaság és a szekszárdi hitközség megrendelésére, hazai és külföldi adományokból, pályázati támogatással készült. A felavatást Mayer Rezső és Friedmann Tamás hitközségi vezetők szervezték. Számos közéleti személyiség mondott emlékező szavakat.
 
Július 14.
A Garay tér 16. szám alatt Tolna megyei képzőművészek alkotásaiból álló tárlattal megnyílt az Összkéz Galéria.
 
Július 24.-szeptember 16.
A Művészetek Háza jubileumi képzőművészeti kiállítással és ünnepi koncerttel emlékezett megalapítása huszadik évfordulójára. A kiállításra meghívták a korábban itt kiállító művészeket. Az ünnepi hangversenyen Lányi Péter, Lozsányi Tamás, a Szekszárdi Kamarazenekar és a Szekszárdi Madrigálkórus szerepelt. Köszöntőt mondott Kocsis Imre Antal polgármester.
 
Augusztus 3-8.
A budapesti Gyermek, Ifjúsági Kulturális és Művészeti Világfesztiválon sikerrel szerepelt a szekszárdi Tücsök Klub zenész színpad műsorával. A csoport művészeti vezetője Béresné Kollár Éva.
 
Augusztus 14.
Pécsett, a Népművészet Olimpiájának nevezett Folkloriádán kirobbanó sikert arattak a Bartina gyermektáncosai, Foltin Jolán Izenetes izenet elnevezésű koreográfiájának előadásával.
 
Augusztus 20.
Polcz Alaine, író, Mészöly Miklós özvegye és városunk polgármestere, Kocsis Imre Antal ünnepélyesen aláírta a Mészöly-hagyaték egy része Szekszárdra kerülésének megállapodását. Másnap délelőtt a Megyei Könyvtár teremtett találkozási lehetőséget az írónő és olvasói között.
 
Augusztus 27.
Autonómia, kettős állampolgárság címmel tartott előadást a Szekszárdon is ismert lugosi politikus-közíró, a Kolozsváron megjelenő Krónika c. napilap munkatársa, Bakk Miklós.
 
Augusztus 30.-szeptember 4.
A megyehét programjaként számos érdekes, színvonalas rendezvény zajlott Tolnában, közülük legtöbbnek Szekszárd adott otthont. Mártonfai Dénes Fotókiállítása, zenei koncert, Esélyek Napja címmel szakmai tanácskozás, egészségügyi program.
 
Szeptember 1.
A megyehét ünnepélyes megnyitója a Vármegyeháza udvarán volt: elnöki köszöntő, települési címerek cseréje, megyei kitűntetések átadása, Magyar Rádió gyermekkórusának műsora Thész Gabriella vezetésével, Német Színház művészeinek bemutatója tette emlékezetessé a programot.
 
Szeptember 3.
"Régiónk és Tolna megye a két világháború között" címmel telt ház előtt, Baranyából, Somogyból, Bács-Kiskunból és Bp-ről érkezett levéltárosok, valamint nagyszámú helyi érdeklődő részvételével zajlott a Tolna Megyei Levéltár által szervezett régiós konferencia a Vármegyeháza dísztermében.

A nyitóelőadást dr. Romsics Ignác akadémikus, az ELTE tanára tartotta. További előadók Aradi Gábor levéltáros, Rozs András főlevéltáros, Kaczián János levéltáros és dr. Dobos Gyula főlevéltáros-igazgató voltak.

Önkormányzatok Országos Szövetségének ülését a Wosinsky Mór Múzeumban tartották.

Kistérségi kulturális bemutatókra a vármegyeháza udvarán felállított színpadon került sor.

Szeptember 10.
Vitéz Attila közgazdász, az OTP osztályvezetője, mint képeslapgyűjtő és V. dr. Kápolnás Mária muzeológus szép könyvvel lepte meg a város múltjához is ragaszkodó polgárait. A kötetben százharminc, 1898-1944 közötti esztendőkben készült, a korszak hangulatát is tükröző képeslap látható. A kiadvány értékét jelentősen növelte Erky-Nagy Tibor látványtervező munkája.
 
Szeptemberben
A Vállalkozói Szalon 57. estjének előadója dr. Bod Péter Ákos tanszékvezető közgazdász a magyar gazdaság aktuális helyzetéről, kilátásairól tartott előadást. Házigazda és moderator Illés Tamás volt.
 

Az MKB szekszárdi fiókja a Garay tér 8 alatti frissen felújított épülete kapualjában Kapualj Galéria elnevezéssel foto-reprodukciós kiállítás-sorozatot indított. A bemutatók képanyagát a Tolna Art biztosítja, a fényképek kidolgozását a Jantner Foto vállalta. Az első tárlaton Czencz János (1885-1960) képei láthatók. Az év során a kiállítások folytatódtak, Adorjáni Endre szobrászművész és Szabó Dezső festőművész munkáinak reprodukcióit, majd Stekly Zsuzsa zománcműves alkotásainak fényképeit láthatták az érdeklődők.

A Wosinsky Mór Megyei Múzeum 18 év után most ismét helyet adott kortárs képzőművészeti kiállításnak. Emeleti termében a Szekszárdi Képző- és Iparművészeti Egyesület tagjai mutatkoztak be.

A szekszárdi Német Színház (DB) ez év őszétől előadásait magyar nyelven is bemutatja. Ezzel a megyeszékhely társulata még közelebb kerül a város színházszerető közönségéhez.

Szeptember 26-28.
A Szekszárdi Szüreti Fesztivál programsorozata a borudvarban, a Prométheusz parkban, a Béla téren, a belvárosi r.k. templomban, a Szent István téren, az esti koncertek az Augusz házban zajlottak.

A fesztivál idején kézművesudvar, Alisca Expo kiállítás és vásár, vidámpark és különböző borrendezvények várták az érdeklődőket.

Október 1.
Minden korábbi várakozást meghaladva szeptember 25-én már az ötezredik látogatót fogadta a "Mézédes Emlékeink" nevet viselő Mézeskalács Múzeum. Petrits József ebből az alkalomból a szerencsés látogatónak, egy angol rendőrnek mézeskalácsszívet ajándékozott.
 
Október 6.
A Szekszárdi Léleképítő sorozat hatodik programja keretében a Trianon című filmet vetítették, majd Kiss Dénes és Döbrentei Kornél folytatott beszélgetést a témáról.

Október 8.
A sportcsarnokban zajlott a "Határok nélkül" II. Zenei tehetségkutató fesztivál. Az érdeklődőket 24 órán át "Ifjúsági NONSTOP" vetélkedősorozat szórakoztatta.
 
Október 22.
A Megyei Önkormányzat, Szekszárd MJV, a Tolna Megyei Önkormányzat Levéltára, a Wosinsky Mór Múzeum, a PTE IGYFK, az Általános Művelődési Központ valamint a Megyei Honismereti Egyesület által kiírt 2004. évi megyei Helytörténeti Pályázat 11 dolgozatából a legjobb minősítést Major Attila Szekszárd város villamosításának története című tanulmánya érte el. Különdíjas lett Boda Ferenc Emlékek, dokumentumok II. Népújsággal a vidám barakkban című pályamunkája.
 
Október 25.
Ismerd meg hazád történelmét címmel dr. Raffai Ernő tartott előadást a léleképítő sorozat keretében. Előtte a Panoráma moziban a Trianon című filmet vetítették. Ebben a témában novemberben Koltay Gábor rendező beszélt a Trianon c. film hátteréről.
 
Október 27.
Liszt és az orosz zene címmel, a Liszt Ferenc Társaság szekszárdi csoportja szervezésében dr. Kemény Erzsébet főiskolai tanár előadása hangzott el a Liszt Ferenc Művészeti Iskolában.
 
Októberben
Lengyel László a Pénzügykutató Rt. elnök vezérigazgatója tartott előadást a magyar gazdaságpolitika kérdéseiről a Vállalkozói Szalon vendégeként.
 
Novemberben
A szegénység volt a témája, a kiváló szociológus, az Európa Akadémia tagja, dr. Ferge Zsuzsa egyetemi tanár Mészáros Borházban megtartott előadásának. A rendezvényt a Vállalkozói Szalon szervezte.
 
November 17.
A TIT megyei elnöke, dr. Gesztesi Tamás által szervezett Szakály Ferenc emlékkonferencia főelőadója dr. Glatz Ferenc akadémikus a Történettudományi Intézet főigazgatója volt. A történész akadémikus halála ötödik évfordulóján rendezett programon dr. Dávid Géza, dr. Fodor Pál, dr. Hegyi Klára történészek előadását, emlékezését hallhattuk. Láthatta a nagy létszámú közönség Gacsályi József és Kis Pál István Szakály Ferenccel forgatott filmjének egyik részét, majd dr. Várady Zoltán főiskolai tanár és dr. Töttős Gábor főiskolai docens előadása zárta a tudósról és a "munkaközpontú", de a jó barátokat maga köré gyűjtő kiváló emberről, valamint a hódoltság kori borkultúráról is megemlékező, a Garay János Gimnázium dísztermében zajló sikeres rendezvényt.
 
November 19.
A Szekszárd Junior Stars Big Band Zenekar egyórás nyilvános koncertet adott a Magyar Rádió Márványtermében.
 
December 10.
A Magyar Kórusok Napja ünnepi hangversenyt a Gárdonyi Kórus Kodály Zoltán születésnapján rendezte a Tolna megyei kórusok részére.
 
December 13.
A Szekszárdi Léleképítő sorozat ötödik előadása: László Atya (Dr. Lipp László) A magyar kereszténység küldetése az Európai Unióban.
 
December 23.
Első alkalommal hagyományteremtő céllal került megrendezésre a Szekszárd Megyei Jogú Város Művelődési Bizottsága, a ZUG Egyesület és a Városi Sport- és Szabadidőközpont közös rendezésében a Rock-Karácsony elnevezésű rendezvény.
 

A Babits Kiadó gondozásában jelent meg Panyi Zita elsőkötetes fiatal szerző "Mozaikpor" című, novellákat és interjúkat tartalmazó kötete.

Vissza az oldal elejére

Vissza Aranykönyv 2004-hez
 

keresés
virtuális kirándulás
térkép
webkamera
Kapcsolat
hírlevél
Itt iratkozhat fel heti hírlevelünkre!


MarkCon 2009
Vakok és gyengénlátók
számára
E-HIVATAL KAPCSOLATI INFORMÁCIÓK ADATVÉDELMI TÁJÉKOZTATÓ HONLAP-TÉRKÉP